Výměnné pobyty

Spolková republika Německo: Výměnné pobyty - Realschule Bopfingen/Gymnázium Konice

Přehled výměnných studijních pobytů:

• únor 1994 - oficiální návštěva zástupců Realschule v Konici
  • květen 1994 - oficiální návštěva zástupců Konice v Bopfingenu
  • listopad 1994 - 18 studentů z Konice v Bopfingenu
  • červen 1995 - 16 žáků Realschule v Konici
  • květen 1996 - 21 studentů z Konice v Bopfingenu
  • červen 1997 - 13 žáků Realschule v Konici
  • květen 1998 - 22 studentů z Konice v Bopfingenu
  • říjen 1998 - 20 žáků Realschule v Konici
  • září 1999 - 21 studentů z Konice v Bopfingenu
  • listopad 2000 - 17 žáků Realschule v Konici
  • září 2001 - 20 studentů z Konice v Bopfingenu
  • září 2003 - 20 žáků Realschule v Konici
  • červen 2004 - 24 studentů z Konice v Bopfingenu
  • červen 2006 - 16 žákú z Bopfingenu v Konici
  • květen 2007 - 16 studentů z Konice v Bopfingenu
  • květen 2008 - 20 studentů z Bopfingenu v Konici
  • červen 2009 - 20 studentů z Konice v Bopfingenu
  • červen 2012 - 20 studentů z Bopfingenu v Konici
  • květen 2013 - 17 studentů z Konice v Bopfingenu

Návštěva v Bopfingenu v květnu 2013

Partnerství mezi Realschule Bopfingen a naší školou trvá již 19 let. Letošní návštěva studentů našeho gymnázia v Německu byla dokonce jubilejní, v pořadí dvacátá! Proběhla na počátku května. Zatímco loňská skupina německých dětí u nás pátrala spolu se svými českými kamarády po stopách Napolena Bonaparte na Moravě, my jsme letos v oblasti kolem Bopfingenu "objevovali" Římany a Kelty. Kolem města Aalen jsou totiž mnohé archeologické vykopávky dokazující existenci významného římského tábora z počátku našeho letopočtu. A v poslední době k zajímavostem oblasti kolem Aalenu, do které patří i městečko Bopfingen, přibyly nové objevy keltských sídlišť. Například u kopce Ipf, který se dominantně tyčí právě nad Bopfingenem.Protože naše cesty vedly také do Norimberka, měli jsme možnost kromě krás tohoto historického města prohlédnout si i rodný dům a současně dílnu významného malíře a rytce Albrechta Dürera. Pro obě školy se naše vzájemné výměny staly již dávno dobrou tradicí, která bude pokračovat v následujím školním roce.

Výměnný pobyt se mohl uskutečnit mimo jiné i díky finanční podpoře Česko-německého fondu budoucnosti, s nímž spolupracujeme již mnoho let. A mimo jiné také SPŠ obou škol.

Mgr. Naděžda Grenová

Rok 2012 - studenti z Bopfingenu v Konici

Za uplynulých 18 let se výměnných studijních pobytů zúčastnilo přes 360 žáků a studentů obou škol. Skutečný počet účastníků je však vyšší, protože je třeba započítat i ty, kteří například byli hostiteli, avšak vlastní návštěvy v sousední zemi se zúčastnit z různých důvodů nemohli. Toto číslo také znamená, že z našich absolventů (studujících do loňského roku němčinu jako cizí hlavní jazyk) se výměnných pobytů zúčastnilo cca 80 % z nich. Výměnné akce v Realschule Bopfingen zajišťuje paní Annedore Walter, po dlouhou dobu s námi spolupracoval bývalý učitel této školy pan Jan Jungwirth. Důležité samozřejmě je, že nás podporuje vedení Realschule Bopfingen (ředitel školy - p. Volmer) a místní radnice. Na ZŠ a G Konice tyto akce připravují p. Grenová a p. Kubíčková za spolupráce s vedením školy a ostatními učiteli německého i anglického jazyka. Výměnné pobyty pomáhá podstatnou měrou financovat Fond česko-německé budoucnosti v Praze. V každém roce hradí část výdajů také naše SPŠ. Za uplynulých 18 let můžeme také ocenit výbornou spolupráci naší i bopfingenské školy s rodiči, jejichž děti se pobytu zúčastnily.